6-Pack of Renovation BluePrint Juice from Can You Guess the Ridiculous Prices of These Ridiculous Whole Foods Products? Slideshow

Can You Guess the Ridiculous Prices of These Ridiculous Whole Foods Products? Slideshow

Full Story
Can You Guess the Ridiculous Prices of These Ridiculous Whole Foods Products?
Ken Wolter/Shutterstock.com

Can You Guess the Ridiculous Prices of These Ridiculous Whole Foods Products?

Oh, Whole Foods. The grocery store you love to hate and hate to love. The store beckons like a haven for health food enthusiasts and gluten-free vegans everywhere, boasting product transparency, an impossible-to-replicate ability to remain on top of trends, and enough overpriced produce to feed a small village.

But sometimes, the nationwide chain goes a little too far.

There’s a lot we can tolerate when it comes to ridiculous food trends — but these unnecessary products are so expensive, we have to wonder who else besides Gwyneth Paltrow really purchases any.

 

There are, of course, ways to shop at Whole Foods without breaking the bank. And a few of these items have arguable rarity or nutritional benefit. But when it comes down to it, no one’s lives have ever changed as dramatically as their bank accounts when they splurged on these unusual items.

A six-pack of juice for nearly fifty dollars? A single square of chocolate for almost ten? When will the madness end?

100 Percent Pure Manuka Honey, Manuka Health
The Daily Meal

100 Percent Pure Manuka Honey, Manuka Health

Yes, you read that right. This stuff is literally just honey. Like, the stuff that comes in the bear-shaped containers you can buy for a few dollars when you’re baking or want something sweet in your yogurt. “manuka”’ honey is the same thing, but it comes from a manuka tree, which grows in Australia and New Zealand.

Price: $79.99

6-Pack of Renovation BluePrint Juice
Shutterstock

6-Pack of Renovation BluePrint Juice

Despite the juice company’y claim that its juice will “rejuvenate” you, I’m not sure you should be dropping cash on these when you could use that hard earned cash on a vacation. For the same price as a thirty-minute luxury massage, I doubt these juices are worth the hype.

Price: $44.99

‘Always Liquid’ Coconut Oil
istockphoto.com

‘Always Liquid’ Coconut Oil

Let me put this in perspective for you: Regular, hardened-when-cold coconut oil costs less than four dollars at Walmart. To melt the stuff, all you need to do is put it in the microwave for a couple of seconds. If you’re cooking with it on the stove, it melts immediately once it’s heated.

So why does a person need coconut oil that never hardens? The world may never know.

Price: $29.99

Ducktrap Smoked Salmon
Courtesy of DuckTrap

Ducktrap Smoked Salmon

The reason for this surcharge is the source of the salmon: the Ducktrap River in Michigan. Considered “gourmet” smoked salmon because of the wild-caught fish and prestigious methods of preserving the meat, this brand far exceeds its counterparts in price per ounce.

This package is four ounces. Typically, four ounces amounts to one serving of meat. These lox will last you one meal — for the same price, you could get a full bagel and lox brunch, capers and all.

Price: $10.99

Fine & Raw Chocolate
Nadia Z./Yelp__Email: factory@fineandraw.com

Fine & Raw Chocolate

The price listed here is for one small individually wrapped square. I’m going to let that sink in. A bite of bliss for a whopping total of…

Price: $7.99

Lily’s Stevia-Sweetened Semi-Sweet Baking Chocolate

Lily’s Stevia-Sweetened Semi-Sweet Baking Chocolate

You’re paying for your calories with this one. While typical two-dollar baking chocolate is laced with rich cocoa and syrupy sugar, this version has the sugar extracted and replaced with stevia, a zero-calorie “all-natural” sweetener. Despite the hype, you can taste the difference. Your wallet can feel the difference, too.

Price: $7.39

MALK Pecan Milk

MALK Pecan Milk

This container amounts to 4 cups, which in regular-milk pricing is approximately a dollar. Why a person requires milk made from pecans when there’s already almond, cashew, soy, and coconut milks out there for much lower prices is beyond me.

Pecans actually have fewer grams of protein and more grams of fat than any other regularly sold nut. Don’t people typically want milk to be higher in protein and lower in fat? What’s going on here?

Price: $8.99

Navitas Naturals Dried Organic Raw Goji Berries
Navitas Organics

Navitas Naturals Dried Organic Raw Goji Berries

When raisins are basically being given away at prices nearing a couple of dollars, it’s hard to imagine what’s so different about these “raw” goji berries. First of all, what kind of dried fruit isn’t raw? And second, this supposed “superfood” can’t be all that tasty. Not to mention, there are dozens of other superfoods out there for far cheaper.

Price: $27.99

OddFellows Burnt Marshmallow 'French' Ice Cream
Katie Burton

OddFellows Burnt Marshmallow 'French' Ice Cream

Even low-calorie protein ice creams cost less than this small pint. With nothing special about the product other than its “French” style and confusing flavor, I’d rather splurge for the full gallon of the American stuff at a fraction of the price.

Price: $9.99

Organic Nama Shoyu Sauce

Organic Nama Shoyu Sauce

“Shoyu” sauce is soy sauce, but from Japan instead of China. This product serves as definitive proof that if you tack a fancy name onto anything, people will pay an arm and a leg just to have it.

Price: $23.99

Ortiz Bonito Canned Tuna
Amazon

Ortiz Bonito Canned Tuna

What ever happened to the inexpensive Bumble Bee?! We’re not sure either. It’s unclear why these particular cans of tuna are worth over ten more dollars each, but we’re not willing to splurge on the taste test.

Price: $15.99

Pasture-Raised Vital Farms Eggs
shutterstock

Pasture-Raised Vital Farms Eggs

Regular brown eggs are usually around two to three dollars. The only difference between these eggs and others is the method of farming the chickens. Even if you wanted a cage-free alternative, you could find them for five dollars or less. What makes these eggs worth twice the price is still pretty unclear.

Price: $8.99

Ultimate Flora Probiotics

Ultimate Flora Probiotics

This bottle comes with sixty capsules — if you take one per day, this bottle will last you two months. Eighty dollars for two months of bacteria? No, thank you. Not when I can get the same number of pills for $8 elsewhere.

Price: $89.99

Ureani Canned Tomatoes and Truffles
Shutterstock

Ureani Canned Tomatoes and Truffles

These cans are 6.4 ounces. A usual 12-ounce can of tomatoes ends up costing less than two dollars, every time. The gourmet nature of the tomatoes and the addition of pricey truffles kicks this tiny can up to a much grander total.

Price: $10.99

For 10 Ways to Save Money on Groceries Without Coupons, click here.

You've just watched...

Whole Foods

Can You Guess the Ridiculous Prices of These Ridiculous Whole Foods Products? Slideshow