What food a dollar could buy the year you were born
rblfmr / Shutterstock.com

What Food a Dollar Could Buy the Year You Were Born

By
and
We may think of $1 as pocket change today, but it used to go a long way
What food a dollar could buy the year you were born
rblfmr / Shutterstock.com

Spend enough time chatting with someone who’s been around for a while, and the conversation can quickly turn to how much less expensive everything used to be. Penny candy used to actually cost a penny, the five-and-dime actually used to sell items that cost 5 and 10 cents.

Even though it might make it seem as if everything was cheaper back in the day, don’t forget about a little thing called inflation. In 1950, for example, a dollar was worth $10.63 in today’s money, and in 1980, it was worth $3.10. That said, it’s fascinating to see just how far $1 was once able to take you. Here’s what food a dollar could buy from 1937 until 2000.

Methodology

Methodology
Honeybee49/Shutterstock

In order to learn just how far a dollar could take you at both the grocery store and at the restaurant back in the day, we consulted a couple great resources: the New York Public Library’s extensive database of menus from around the country and the Morris County Library’s meticulous record of staple food and drink prices.

1937: A roast spring chicken

1937: A roast spring chicken
iStock.com/LauriPatterson

In 1937, you could buy a whole roast chicken at a New York restaurant called Yee Hop for a buck. Today, you can’t even buy the herbs to make your own roast chicken for that much, so make sure you know how to cook chicken (and other foods) the right way.

1938: Steamed clams

1938: Steamed clams
iStock.com/loloalvarez

In 1938, a dollar could buy you one of the most expensive items on the menu at Paul’s Ship Ahoy seafood restaurant in Los Angeles: steamed clams with drawn butter.

1939: 4 pounds of butter

1939: 4 pounds of butter
iStock.com/YelenaYemchuk

In 1939, you could buy 4 pounds of butter at the grocery store for just one buck.

1940: 4 cans of coffee

1940: 4 cans of coffee

Courtesy of the-cozy-cabin/ebay

If you're making your own coffee drinks at home and crying at the cost of java, just think of how caffienated you could have been in 1940. That year, four 1-pound cans of Ehlers at-home coffee could be bought at the grocery store for just $1.

1941: 3 pounds of top sirloin

1941: 3 pounds of top sirloin
iStock.com/mphillips007

If you were hosting a dinner party in 1941, you could pick up 3 pounds of top sirloin at the butcher shop for a buck.

1942: 4 jars of mayonnaise

1942: 4 jars of mayonnaise
iStock.com/Suzifoo

You could stock up on four 1-pint jars of mayonnaise for just a dollar in 1942. That would make massive amount of a great spread for the best burger recipes.

1943: Braised stuffed cabbage

1943: Braised stuffed cabbage
iStock.com/-lvinst-

If you happened to find yourself at New York City’s Hotel New Yorker, which is right up there with the world's most spectacular hotels, with a dollar in your pocket in December 1943, you could enjoy a dinner of braised stuffed cabbage with rice and paprika sauce, bread and coffee or tea.

1944: 2 broiled pork chops

1944: 2 broiled pork chops
iStock.com/gwenael le vot

You could drop into New York’s nautical-themed Mike’s Ship-A-Hoy restaurant and order two broiled pork chops for a dollar in 1945. If you had another dollar in your pocket, you could get an order of Beluga caviar, which is reserved for some of the most expensive eateries in America today.

1945: 5 jars of grape jelly

1945: 5 jars of grape jelly
iStock.com/tataks

If you needed to make a whole bunch of sandwiches in 1945, you could buy five jars of grape jelly for a buck. And we all know that a homemade PB&J is right up there with the best sandwiches in every state.

1946: 12 cans of Campbell’s tomato soup

1946: 12 cans of Campbell’s tomato soup
Justin Sullivan/Getty Images

You could buy a whopping 12 cans of Campbell’s tomato soup for a buck in 1946. Luckily, canned food is among the groceries with a very long shelf life.

1947: 4 bottles of Heinz ketchup

1947: 4 bottles of Heinz ketchup
Scott Olson/Getty Images

In 1947, the average price for a 14-ounce bottle of Heinz ketchup was 24 cents. Grab yourself some ground beef, buns and whatever toppings your heart desires, and you've got yourself the perfect recipe for a next-level burger.

1948: Broiled oysters on toast

1948: Broiled oysters on toast
iStock.com/f11photo

Back in 1948, you could visit Pittsburgh’s legendary (but long-gone) restaurant Klein’s and order a dish of broiled oysters on toast for a dollar. And that's just one of many retro snacks primed for a comeback.

1949: 4 packages of Velveeta

1949: 4 packages of Velveeta
OJUP/Shutterstock

Smooth, creamy, cheesy Velveeta (which was once misleadingly advertised as a health food) cost 25 cents for an 8-ounce package in 1949. 

1950: 8 pounds of grapes

1950: 8 pounds of grapes
iStock.com/Suthat_Chaitaweesap

Grapes were about 12 cents a pound in 1950, so you could get 8 pounds of grapes for a dollar. That adds up to a lot of healthy snacking, and enough leftover for a Waldorf salad — one of many salads that aren't actually salads.

1951: Greek salad for 3 or 4

1951: Greek salad for 3 or 4
iStock.com/gbh007

If you visited Boston’s Athens-Olympia Cafe in 1951, you could start your meal with a Greek salad for the table for a dollar.

1952: Knackwurst with sauerkraut and whipped potatoes

1952: Knackwurst with sauerkraut and whipped potatoes
iStock.com/Warren_Price

If you decided to vacation in Miami Beach in 1952 and visit the Sherry Normandie restaurant, you could order a garlicky knackwurst sausage for $1.10. Diners who spent a little more got all-you-can-eat rock lobster for two bucks.

1953: 2 pounds of American cheese

1953: 2 pounds of American cheese
iStock.com/bgwalker

Two pounds of grocery store-bought American cheese would have cost you a dollar in 1953. Now that's reason enough to eat more cheese.

1954: A club sandwich

1954: A club sandwich
iStock.com/bhofack2

In 1954, a classic club sandwich would have only set you back a buck at the River View Inn in Delawanna, New Jersey. 

1955: 4 jars of pickles

1955: 4 jars of pickles
iStock.com/Nedim_B

For just one buck, you could purchase four 32-ounce jars of pickles at your local grocery store in 1955. If you have a pickle jar in your fridge, instead of throwing it out, you can repurpose it

1956: 2 pounds of Keebler cookies

1956: 2 pounds of Keebler cookies
iStock.com/bbraley

In 1956, Keebler coconut cookies were selling for 49 cents per pound. To no one's surprise, Keebler makes one of the top store-bought cookies today.

1957: 4 boxes of Nestle cocoa

1957: 4 boxes of Nestle cocoa

Courtesy of jkandjk/ebay

An 8-ounce box of Nestle cocoa sold for just 25 cents in 1957. Spending $1 would certainly warm you through days when you feel like you're living in one of the coldest cities in the world.

1958: 24 lemons

1958: 24 lemons
iStock.com/oxyzay

You could buy six lemons for 25 cents in 1958, so $1 would buy you 24. You could make a lot more than lemonade with that.

1959: A hot corned beef or pastrami sandwich

1959: A hot corned beef or pastrami sandwich
iStock.com/Robert Kirk

If you visited Castle Restaurant in North Scranton, Pennsylvania, in 1959, you could have enjoyed a pastrami or hot corned beef sandwich for a dollar. All you'd be missing is a side of cabbage and popular Irish foods.

1960: 2 packages of Cap’n John’s flounder fillet

1960: 2 packages of Cap’n John’s flounder fillet
iStock.com/posteriori

If you felt like heating up some frozen fish for dinner in 1960, you could get two 10-ounce packages of Cap’n John’s flounder fillet for just a buck. That's a better bargain that anything you might find at America's best seafood shacks.

1961: 2 pounds of bacon

1961: 2 pounds of bacon
iStock.com/Juanmonino

You could buy 2 pounds of bacon — one of the most iconic breakfast foods in America — for a dollar in 1961.

1962: 4 large bunches of broccoli

1962: 4 large bunches of broccoli
iStock.com/jfmdesign

If you were looking to stock up on broccoli in 1962, you could buy a large bunch for a quarter or get four for $1 and make chicken divan — a quick and easy childhood dinner you probably forgot existed.

1963: 3 cans of Planters peanuts

1963: 3 cans of Planters peanuts
iStock.com/jfmdesign

In 1963, you could buy three 7-ounce cans of Planters peanuts for a buck. The brand spokeslegume, Mr. Peanut, is one of the most iconic food mascots of all time.

1964: 3 cans of Chicken of the Sea tuna

1964: 3 cans of Chicken of the Sea tuna
Chicken of the Sea/itemmaster

You could buy three 6.5-ounce cans of Chicken of the Sea tuna in 1964 for a dollar. Keeping a few in your pantry comes in handy for quick dinner dishes you can make completely out of cans.

1965: A ham sandwich

1965: A ham sandwich
iStock.com/kajakiki

If you stopped into Chicago’s Conrad Hilton hotel for lunch in 1965, you could fill up on a baked ham sandwich for $1.05. Today, you can try to recreate that at home with a few more dollars and some great ham recipes.

1966: Shrimp or oyster cocktail

1966: Shrimp or oyster cocktail
iStock.com/DreamBigPhotos

By 1966, it became tricky to find an entree for less than a buck at a sit-down restaurant, but in Savannah, Georgia, at Pirate’s House (which still exists and is one of America’s oldest restaurants), you could start your meal with a shrimp or oyster cocktail for $1.10.

1967: Celery stuffed with Roquefort

1967: Celery stuffed with Roquefort
iStock.com/Mariha-kitchen

Haussner’s, one of Baltimore’s most legendary restaurants, was in business from 1926 to 1999. If you paid it a visit in 1967 with just a dollar in your pocket, however, Roquefort cheese-stuffed celery would have been one of the only things on the menu you could have afforded.

1968: 3 bags of frozen french fries

1968: 3 bags of frozen french fries
iStock.com/bigacis

In 1968, you could buy three 2-pound bags of frozen french fries for a dollar. We bet there's a lot you don't know about America's favorite spud.

1969: Shrimp remoulade

1969: Shrimp remoulade
iStock.com/sbossert

If you visited New Orleans’ famed Court of Two Sisters in 1969, you could have sampled the classic Creole dish shrimp remoulade for a dollar.

1970: A BLT

1970: A BLT
iStock.com/Fudio

At the historic Colonial Inn in Concord, Massachusetts, you could have bought a toasted bacon, lettuce and tomato sandwich for $1.10 in 1970.

1971: 5 boxes of Kraft dinner

1971: 5 boxes of Kraft dinner
David Tonelson/Dreamstime.com

In 1971, Kraft was just 19 cents for one 7.5-ounce package. So, $1 could get you five boxes, and you could spruce it up with any of these unexpected ingredients that go great with mac and cheese.

1972: 2 pounds of margarine

1972: 2 pounds of margarine
iStock.com/gemredding

In 1972, you could buy a pound of Fleischmann’s margarine for 49 cents. Today, that margarine would likely end up front and center on Instagram now that everyone's making their own bread and posting about it.

1973: Chicken salad sandwich

1973: Chicken salad sandwich
iStock.com/DreamBigPhotos

If you’d stopped in for lunch at Chicago’s Blackstone Hotel in 1973, you could have purchased a chicken salad sandwich for a dollar. Today, a little extra can get you one of the best chicken sandwiches in America.

1974: Hot cakes with butter and maple syrup

1974: Hot cakes with butter and maple syrup
iStock.com/pjohnson1

After spending the night at the Lake McDonald Lodge in Montana’s Glacier National Park in 1974, you could treat yourself to a plate of hotcakes with butter and maple syrup for breakfast for a dollar. Then, you could go home and make your own taste even better by adding these unsuspecting ingredients.

1975: 1 pound of Chock full o’Nuts coffee

1975: 1 pound of Chock full o’Nuts coffee
iStock.com/littleny

A 1-pound can of Chock full o’Nuts coffee would have cost you a buck in 1975. Just add creamer.

1976: 5 cucumbers

1976: 5 cucumbers
istockphoto.com

In 1976, you could buy five cucumbers for a dollar, and make a salad for all seasons.

1977: 2 packages of spaghetti

1977: 2 packages of spaghetti
Jan Mach/Dreamstime.com

In 1977, two 1-pound boxes of Mueller’s spaghetti would have cost $1. The ability to cook it perfectly? Priceless.

1978: 5 pounds of onions

1978: 5 pounds of onions
iStock.com/CherriesJD

Don’t cry: You could buy 5 pounds of onions for a dollar in 1978.

1979: 1 jar of Skippy peanut butter

1979: 1 jar of Skippy peanut butter
Sheila Fitzgerald/Shutterstock

An 18-ounce jar of Skippy peanut butter would have set you back just 99 cents in 1979. We bet you didn't know peanut butter can boost your immune system.

1980: 3 containers of La Yogurt

1980: 3 containers of La Yogurt
La Yogurt/Itemmaster

You could buy three 6-ounce containers of the trendy food La Yogurt for a dollar in 1980.

1981: 3 pounds of bananas

1981: 3 pounds of bananas
Julie Feinstein/Dreamstime.com

You could get a whopping 3 pounds of bananas for just $1 in 1981. Now, if you want to find them for cheap, you’ll have to go to Trader Joe’s.

1982: A package of Keebler crackers

1982: A package of Keebler crackers
Keebler/itemmaster.com

A 1-pound package of Keebler crackers would have cost you a buck in 1982. That would've made a killer charcuterie board in tandem with meats and cheeses from around the world everyone needs to try.  

1983: 1 gallon of orange juice

1983: 1 gallon of orange juice
iStock.com/Flander

A gallon of from-concentrate orange juice from the now-defunct brand Sealtest cost a dollar in 1983. Orange juice is typically high in sugar, but did you know it could help lower your blood pressure?

1984: 1 dozen eggs

1984: 1 dozen eggs
Lost Mountain Studio/Shutterstock

The price of a dozen eggs was 89 cents in 1984. Here's the real question: Are brown or white eggs better for you? Here's your answer.

1985: 1 bag of potatoes

1985: 1 bag of potatoes
Photonics/Dreamstime.com

In 1985, you could grab a 5-pound bag of potatoes for 99 cents. Just think of all the munchies you could make with that many spuds.

1986: A can of tuna

1986: A can of tuna
Heather Mcardle/Dreamstime.com

In 1986, a can of StarKist white tuna would have set you back a dollar. You'd need a little more than that to make a comforting casserole.

1987: An egg roll

1987: An egg roll
iStock.com/pjohnson1

By 1987, the most you could expect to get from a non-fast food restaurant for a buck was an egg roll, like the one offered at China Regency in New York City. The snack remains a staple at the best Chinese restaurants today.

1988: 3 cans of Van Camp’s pork and beans

1988: 3 cans of Van Camp’s pork and beans
Van Camp/itemmaster

In 1988, three 1-pound cans of Van Camp’s pork and beans could be bought at the supermarket for a dollar.

1989: A box of Kellogg’s corn flakes

1989: A box of Kellogg’s corn flakes
iStock.com/HandmadePictures

In 1989, a 12-ounce box of legendary breakfast cereal Kellogg’s corn flakes cost 99 cents.

1990: 2 containers of Yoplait

1990: 2 containers of Yoplait
iStock.com/NoDerog

Two 6-ounce containers of Yoplait yogurt would have cost a dollar in 1990. As long as you skip unhealthy toppings, yogurt can be a fantastic addition to a thyroid-happy diet.

1991: A bag of sugar

1991: A bag of sugar
Domino/itemmaster.com

Calling all bakers: A 5-pound bag of Domino sugar would have cost a dollar in 1991. Use these genius baking hacks to make it go all the way.

1992: 1 pound of Red Delicious apples

1992: 1 pound of Red Delicious apples
Brett Hondow/Dreamstime.com

A pound of Red Delicious apples cost 99 cents in 1992. But what are all those little dots for?

1993: A bottle of Coca-Cola

1993: A bottle of Coca-Cola
darksoul72/Shuttetrstock

In 1993, you could have bought a 2-liter bottle of Coke for a dollar. The world's favorite soft drink has a long and occassionally bizarre history.

1994: 1 pound of hot dogs

1994: 1 pound of hot dogs
Keith Homan/Shutterstock

In 1994, you could buy a pound of Armour hot dogs at the grocery store for 99 cents at the grocery store. 

1995: 1 pound of Farmland bacon

1995: 1 pound of Farmland bacon
Kevork Djansezian/Getty Images

It took 35 years for the price of bacon to double; you could buy a pound of Farmland bacon for 99 cents in 1995.

1996: 6 cans of soda

1996: 6 cans of soda
Coca-Cola/itemmaster.com

In 1996, six 12-ounce cans of Coca-Cola were being sold for 99 cents. Diet Coke was around then too, but you might want to take a look at these facts about diet soda before cracking a can.

1997: A package of fresh mushrooms

1997: A package of fresh mushrooms
iStock.com/budgetstockphoto

A fresh 10-ounce package of mushrooms went for just 99 cents in 1997. Get yourself some red wine and you're on your way to making a five-star steak dinner.

1998: A cantaloupe

1998: A cantaloupe
iStock.com/pjohnson1

A cantaloupe would have set you back 99 cents in 1998. Looking for something more exotic? Check the produce section for these fruits you've never heard of, but need to try.

1999: 10 ears of corn

1999: 10 ears of yellow or white corn
iStock.com/Adam Smigielski

In 1999, you could buy 10 ears of yellow or white corn at the supermarket for just 99 cents. Throw that on the grill with chicken that isn't boring, and you've got yourself a meal.

2000: A jar of spaghetti sauce

2000: A jar of spaghetti sauce
JJava Designs/Shutterstock