Why Homemade Applesauce is So Worth It

Contributor
It’s better for you and more delicious than store-bought applesauce

Photo Sasabune Omakase Modified: Flickr/erin/CC 4.0

Admit it, you're craving some homemade applesauce right now.

It's cheap. Individual servings of applesauce cost about $3.49 for six four-ounce cups, while a three-pound bag of apples costs $7.99 this time of year (that’s enough to make more than 2½ quarts of applesauce).
Apple Tree
(Credit: flickr/liz west)

It's easy. Seriously, all you need are apples and you're ready to make some homemade applesauce. Chop them up (leave the skin on for a rustic, pink version with extra fiber) and toss them in a pot with a bit of water and some lemon juice. Cook them until soft, and then mash with a potato masher.
Homemade Applesauce
(Credit: flickr/migle)

You know what's in it. "Natural" applesauce is the best kind, but it’s often more expensive than the regular stuff that has all kinds of extra, unnecessary ingredients.
Bushels of Apples
(Credit: flickr/mike mozart)

It's better for you. This benefit is along the same lines as knowing what's in your food. Fresh apples are deliciously sweet. Sure, you can add some spices or a bit of sugar to boost the flavor, but plain applesauce is a treat on its own.
Applesauce with Cinnamon
(Credit: flickr/Stacy Spensley)

It's delicious. You'll only know if you try.
Jarred Applesauce
(Credit: flickr/Kirsten Jennings)

Julie Ruggirell is the Recipe Editor at The Daily Meal. Follow her on Twitter @TDMRecipeEditor.

Related Links
'Watch It. Eat It' — NYC Food Film Festival Returns to the Big Apple10 Mouth-Watering Apple Recipe Ideas 10 Mouth-Watering Apple Recipe Ideas 10 Best Pick-Your-Own Apple Orchards